Gminne obchody rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja

Obchody związane z 228 rocznicą Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Gminie Brzostek rozpoczęły się Mszą Świętą sprawowaną w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Brzostku, której przewodniczył ks. Marek Mnich – proboszcz parafii. Ostatnim ogniwem obchodów był spektakl słowno-muzyczny „Wtedy grały wszystkie dzwony…” przygotowany przez młodzież naszej szkoły m.in. Kawiarenkowiczów Literackich.

 Wzruszające słowa piosenek o Polsce w wykonaniu Karoliny Stasiowskiej, Patryka Smołuchy oraz Angeliki Stasiowskiej wzbudziły niemały zachwyt wsród wiernych. Nie zabrakło również gromkich braw po recytacji Piotra Grycha, Julii Żygłowicz, Aldony Michońskiej,Magdaleny Bańdur, Justyny Kudłacz, Dominika Smołuchy i Wojciecha Zastawnego. Podziw wśród publiczności wzbudził zatańczony polonez .

Słowa podziękowania na ręce dyrektor szkoły pani Katarzyny Grygiel złożył burmistrz Brzostku Wojciech Staniszewski.
Relację video oraz zdjęcia ze spektaklu można obejrzeć dzięki TV Brzostek panu Pawłowi Batyckiemu.

Spektakl „O miłości powiedziano tak wiele…”

W Spektaklu przedstawiającym miłosną poezję od Hymnu o miłości Św.Pawła poprzez poezję staropolską do czasów dzisiejszych wzięli udział m.in. Kawiarenkowicze Literaccy. Uzupełnieniem spektaklu były najpiękniejsze piosenki o miłości w wykonaniu Karoliny  Stasiowskiej i Patryka Smołuchy oraz Angeliki Stasiowskiej. Poezję recytowały Aldona Michońska, Julia Żygłowicz, Karolina Wróbel, Justyna Kudłacz i Magdalena Bańdur oraz  Piotr Grych , Michał Dudek i Wojciech Zastawny. Uzupełnieniem występu był taniec lat 20-tych XX wieku w wykonaniu Justyny Kudłacz, Madzi Bandur, Kasi Lorek, Karoliny Dudek,Marceliny Woźny, Wiktorii Kawalec oraz Wojciecha Zastawnego. Spektakl, który odbył się 25 marca i 1 kwietnia w brzosteckim Domu Kultury był promocją naszej szkoły  środowisku lokalnym, obejrzała go młodzież gimnazjów i szkół podstawowych wraz z nauczycielami  z naszej gminy oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Brzostku oraz nasza społeczność szkolna. Publiczność zachwycona występem  , nagrodziła młodzież gromkimi brawami   oraz słowami uznania dla gry aktorskiej.

Relację ze spektaklu możemy obejrzeć dzięki TV Brzostek pani Ninie Wodzisz i panu Pawłowi Batyckiemu.

Czytaj dalej

Odwiedziny Weroniki

W lutym odwiedziła nas Weronika Stawarz , która przez cztery lata wcielała się w postaci teatralne z dużym powodzeniem! W bardzo miłej rozmowie opowiedziała o realizacji swoich planów… oglądając kronikę Kawiarenki Literackiej wróciły wspomnienia, pojawiła się łezka w oku i radosny uśmiech! Weronika to jedna z czterech uczennic( Daria, Urszula, Paulina) , które w ciągu roku szkolnego spędzały każdą przerwę!!! w czytelni  na rozmowach…i nauce.

SPOTKANIE KOLĘDNICZE 2019

                                                                                                                                                Świąteczne tradycje przetrwają tylko wtedy, gdy będziemy je pielęgnować i przekazywać z pokolenia na pokolenie.

 

Czas Świąt Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku przepełniony ciepłem, radością i miłością. To również okazja do kultywowania polskiej tradycji
wspólnego kolędowania. Świąteczna dekoracja, recytacja wierszy, przedstawienie zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych z Podhala, Lubelszczyzny,
Pomorza i Rzeszowszczyzny oraz śpiew kolęd i pastorałek w wykonaniu Kawiarenki Literackiej po raz kolejny przeniosły nas w magiczną atmosferę Świąt
Bożego Narodzenia. Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy przedstawionych przez uczniów zwyczajów dotyczących naszego regionu. Spotkanie miało
również na celu lepsze poznanie się z nowymi członkami naszego zespołu, z których obecności bardzo się cieszymy! Odbyło się ono w czytelni w obecności
nauczycieli: pani Joanny Betlej i pani Małgorzaty Kmiecik.
Kolędowali: Małgorzata Wojdyła, Kinga Pruchnik, Wojciech Zastawny, Aldona Michońska, Julia Żygłowicz, Karolina Wróbel, Woźny Marcelina, Justyna
Kudłacz, Magdalena Bańdur, Wiktoria Dudek, Michał Dudek, Piotr Grych i Rakowski Dawid. Akompaniament: Grzegorz Lechwar , wokal: Karolina Stasiowska i
Patryk Smołucha.

Opiekun
Teresa Młyniec

Jubileusz 60-lecia szkoły

W Jubileuszu 60 -lecia uroczystą akademię współtworzyli   Kawiarenkowicze Literaccy: Kinga Pruchnik, Aldona Kmiecik, Julia Żygłowicz, Wojciech Zastawny , Patryk Smołucha i Piotr Grych. Prezentowali wiersze m.in.A.Asnyka,L.Staffa   pieśni i piosenki związane z utworzeniem szkoły, wyborem Karola Wojtyły na papieża,jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości.

SONY DSC

Uroczyste pożegnanie klas maturalnych – Kawiarenki Literackiej

Ostatnie spotkanie z Kawiarenkowiczami na uroczystej akademii kończącej ich rok szkolny.

Za rzetelną, czteroletnią pracę w Kawiarence Literackiej z rąk dyr szkoły pani Katarzyny Grygiel nagrody otrzymali: Weronika Stawarz, Daria Drozd, Urszula Winiarska ,Klaudia Michońska , Renata Wadas oraz Dominik Chodur.

Dziękujemy im za reprezentowanie szkoły w środowisku szkolnym i lokalnym.Za wspaniałe role m.in. w spektaklu Świat według Dulskich, za grę w Nietolerancji i wielu innych przedsięwzięciach.

 

Na koniec wspólne zdjęcie

(od lewej Daria Drozd,Weronika Stawarz,Teresa Młyniec-opiekun Kawiarenki Literackiej,Urszula  Winiarska i  Paulina Strączek ), piękny bukiet róż i obietnica , że będą odwiedzać „swoje miejscówki” w bibliotece szkolnej.Do zobaczenia!

INKA – zachowałam się jak trzeba

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, uczniowie naszej szkoły  wystawili spektakl teatralny pt. INKA -ZACHOWAŁAM SIĘ JAK TRZEBA.

Spektakl powstał z inicjatywy i pod opieką Teresy Młyniec, Małgorzaty Augustyn i Małgorzaty Kmiecik w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego wydawnictwa Nowej Ery „Projekt z klasą” w którym zostaliśmy nagrodzeni jako jedna z nielicznych szkół w Polsce. Zostały wręczone dyplomy przez przedstawicieli wydawnictwa dla opiekunów i uczniów, został przekazany szkole grant oraz certyfikat „Dobrze zaprojektowana szkoła”.

Ze względu na duże zainteresowanie sztukę wystawiliśmy dwukrotnie 1 marca – dla szkół podstawowych i gimnazjów z gminy Brzostek, 4 marca dla społeczności lokalnej, a także 7 marca dla nauczycieli i uczniów naszej szkoły.

W rolę Danuty Siedzikównej ps. „Inki” wcieliła się Kinga Pruchnik(Kawiarenka Literacka)

Ubeka zagrał Wojciech Zastawny(Kawiarenka Literacka)

Major Zygmunt Edward Szendzielarz ps. „Łupaszko” – Marcin Marszałek

Regina – Aldona Michońska(Kawiarenka Literacka)

Sanitariuszki więźniarki – Dominika Płaziak, Julia Żygłowicz(Kawiarenka Literacka)

Wokal – Karolina Stasiowska, Patryk Smołucha

Klawisze – Kamil Błoniarz

Światło & dźwięk – Piotr Sienkowski

Zdjęcia & montaż – TV Brzostek Paweł Batycki

Bardzo dziękujemy za wygłoszoną prelekcję nt. „Żołnierzy wyklętych na terenie powiatu dębickiego” dr Rafałowi Szczygłowi.

Również bardzo dziękujemy TV Brzostek Pawłowi Batyckiemu za wideo relację spektaklu.

Zdjęcia: Grzegorz Kolbusz, Michał Dziedzic