Jak działa Internet... - Pracownia Informatyczna w Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Brzostku

Przejdź do treści

Menu główne:

Jak działa Internet...

Materiały
Struktura wielkiej Sieci
Podstawowym składnikiem Internetu są połączone w sieć komputery, zwane hostami. Dzięki nim odnajdziemy w Sieci najróżnorodniejsze informacje. Początkowo rolę hostów pełniły komputery uczelniane ustawione w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz pilnie strzeżone maszyny w ośrodkach wojskowych. Dynamiczny rozwój Internetu sprawił jednak, że z czasem maszyny spełniające rolę hostów pojawiły się także w domach. Adresy internetowe. Wszystkie hosty internetowe porozumiewają się ze sobą za pomocą specjalnego protokołu TCP/IP. Jest to rodzaj uniwersalnego języka zrozumiałego dla wszystkich komputerów podłączonych do Sieci. Informacje docierają do konkretnej maszyny dzięki unikatowym adresom, tzw. IP, przydzielanym indywidualnie każdemu komputerowi w Sieci. Numery te, przeznaczone dla maszyn, mają swoje łatwiejsze do zapamiętania odpowiedniki adresów URL. Tutaj zamiast cyfr mamy ciąg znaków oznaczających konkretny adres internetowy, np.: www.onet.pl czy http://www.wp.pl/.

Dynamiczne połączenia
Połączenie między naszym komputerem a hostem jest wyznaczone w sposób dynamiczny. Oznacza to, że rodzaj tego połączenia uzależniony jest od aktualnej przepustowości Sieci. Jeżeli zechcemy połączyć się z adresem we Francji, może okazać się, że w całej operacji pośredniczyć będzie serwer ze Szwecji, gdyż akurat takie połączenie było w takim momencie najszybsze. Na pierwszy rzut oka taka transmisja danych wydaje się dłuższa, jednak w przypadku Internetu nie odległość jest wyznacznikiem przesyłania informacji, a przepustowość Sieci.

Jak działa Internet?
Zasady funkcjonowania Internetu wcale nie są takie skomplikowane, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Znaczny postęp informatyki w ostatnich latach sprawił, iż Internet stał się ogólnoświatową infostradą. Z tego powodu nazywany też bywa Siecią sieci. Jej działanie bazuje bowiem na połączeniu najróżniejszych sieci komputerowych znajdujących się w różnych miejscach naszego globu. Dzięki wypracowanym standardom przesyłania danych korzystanie z zasobów komputerów oddalonych od nas nawet o tysiące kilometrów nie sprawia żadnych trudności. W ten sposób możliwa jest swobodna wymiana danych pomiędzy wszystkimi maszynami podłączonymi do światowej cybernetycznej pajęczyny. Główna przyczyną takiej transmisji informacji jest jej szybkość. Przykładowo, droga elektronicznego listu od nadawcy do adresata jest nieporównywalnie krótsza niż listu wysyłanego w tradycyjny sposób. Czas otrzymania takiej wiadomości jest uzależniony nie od odległości, w jakiej znajduje się odbiorca, ale wyłącznie od przepustowości Internetu. Coraz większa popularność Internetu została dostrzeżona również przez producentów oprogramowania komputerowego. Wielu z nich wypuściło na rynek software umożliwiający zwiedzanie zasobów Internetu. Podstawowym urządzeniem umożliwiającym dostęp do Internetu jest modem. Korzystają z niego zwłaszcza domowi użytkownicy, zyskując w ten sposób bardzo wygodny sposób przeglądania danych. Ostatnimi czasy wprowadzono nowe rozwiązania typu: ISDN, SDI a także ADSL jakie właśnie ma moje Gimnazjum im.Królowej Jadwigi w Brzostku. Jest to połączenie, które wykorzystuje linię telefoniczną abonenta, nie blokując tym samym rozmów telefonicznych, ponieważ ADSL wykorzystuje wyższe częstotliwości przesyłu wiadomości.

Od serwera do klienta
Podobnie jak wiele innych usług sieciowych, także i WWW, funkcjonuje na bazie modelu klient – serwer. Użytkownik, który chce skorzysta z usługi WWW, musi dysponować oprogramowaniem klienta – przeglądarką umożliwiającą załadowanie stron. Do najpopularniejszych tego typu programów należą Microsoft Internet Explorer obecnie wersja 6 oraz Netscape Communicator. Po wpisaniu tzw. URL–a, czyli adresu internetowego, do okna edycyjnego przeglądarki program łączy się z danym serwerem, wykorzystując w tym celu protokół transmisji danych TCP/IP. Po nawiązaniu połączenia przeglądarka wyświetla zawartość strony umieszczonej na serwerze.
opracował: Paweł Batycki
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego